Bodyguard Zawodowiec – Czyli ukłon w stronę dawnych filmów akcji

Bodyguard ZawodowiecBodyguard Zawodowiec

Jest to chyba jeden z niewielu filmów, który postanowiłem obejrzeć tylko ze względu na plakat. Widok Samuela L. Jacksona niesionego na rękach przez Ryana Reynoldsa może zwiastować świetną komedię, lub kompletną klapę. Nie da się nie zauważyć podobieństwa do plakatu “Bodyguarda” z Kevinem CostneremWhitney Houston w rolach głównych. Sam podkład muzycznym w zwiastunie ewidentnie wskazuje na “inspirację” powyższym tytułem.  Na ogół stosuję taką regułę, że nie oglądam trailerów filmów, które mnie zainteresują.  W tym przypadku zrobiłem wyjątek i zwiastun utwierdził mnie w przekonaniu, że na ten film muszę wybrać się do kina.

Michael Bryce (Ryan Reynolds) to jeden z najlepszych ochroniarzy ważnych osobistości, który przez jedną małą wtopę stracił cały dorobek życia i swój status społeczny. Nieoczekiwanie dostaje nowe zadanie, ma ochraniać zawodowego zabójcę Dariusa Kincaida(Samuel L. Jackson), który to ma zeznawać w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości przeciwko dyktatorowi odpowiedzialnemu za śmierć setek ludzi – Vladislawowi Dukhovichowi (Gary Oldman). Jak się później okazuje, Michael i Darius to śmiertelni wrogowie, którzy od tego momentu muszą współpracować.

Podobieństwa

Pierwsze skojarzenia jakie mi się nasunęło to „Zabójcza broń”, gdzie dwójka zupełnie różnych od siebie osób musi zacząć współpracować. Michael jest poukładanym człowiekiem, zawsze wszystko dokładnie przemyśli, a podróży samochodem nie rozpocznie dopóki nie zapnie pasów. Darius działa bez dłuższego zastanowienia burząc idealny porządek postaci odgrywanej przez Reynoldsa. Przez cały film widoczne są spięcia i potyczki słowne obu bohaterów, jeden drugiemu próbuje udowodnić, kto jest lepszy. Wszystkie te sytuacje są wykonane w przemyślany sposób i nie powiewają kiczem. Podobny zabieg zastosowano w „Szklanej pułapce 3”, gdzie również występuje L. Jackson.

Bodyguard Zawodowiec

Drugie skojarzenie to western, „3:10 do Yumy”. W obu filmach główny bohater musi przetransportować groźnego przestępcę, a całą podróż utrudniają im różnego rodzaju opryszki. Podobnie jak w „3:10 do Yumy”, tak i w Bodyguard Zawodowiec można zauważyć rodzącą się nić przyjaźni obu postaci. Świetnie ukazuje to scena „spowiedzi” Michaela, gdzie wbrew wszystkiemu i tak ostatecznie pędzi na pomoc Kincaidowi. Podobne są też zakończenia, acz klimat zupełnie różny.

Już na samym początku widać, że film jest luźną komedią. Wstawka ukazująca moment poznania Dariusa z jego żoną Sonią Kincaid (Salma Hayek) jest do bólu przerysowana, ale mimo to idealnie pasuje do klimatu filmu. Największym plusem (poza humorem) jest oczywiście Samuel L. Fucking Jackson 🙂 Widać, że świetnie się bawił odgrywając tę postać. Reynolds wydaje się kopiować sam siebie z poprzednich filmów, a szkoda.

 

Bodyguard Zawodowiec

MICHAEL BRYCE (Ryan Reynolds) i DARIUS KINCAID (Samuel L Jackson) w Bodyguard Zawodowiec.

Solidne kino

Od strony wizualnej nie mam się do czego przyczepić. Efekty są na przyzwoitym poziomie, mimo iż przez większą część seansu nawet nie zwracałem na nie większej uwagi. Na plus zasługuje muzyka użyta w filmie, dobrze dobrano tło muzyczne do sytuacji pokazanej na ekranie, niekiedy uwydatniając komiczność sytuacji.

Nie uświadczymy dłużyzn, film pędzi do przodu, a gdy akcja na chwilę spowalnia dostajemy świetne potyczki słowne dwójki bohaterów. Oczywiście jest masa głupstw i niedorzeczności, ale twórcy nawet nie starają się udawać, że ich dzieło jest ambitnym filmem.

Bodyguard Zawodowiec

Ja się świetnie bawiłem i czułem się jakbym ponownie oglądał przygody John McClanea, Martin Riggsa, czy Inspektora Lee z „Godzin szczytu”. Z czystym sumienie mogę polecić ten film.

Bodyguard Zawodowiec ma u mnie mocne 7/10

 

  • reżyseria: Patrick Hughes
  • scenariusz: Tom O’Connor
  • gatunek: Komedia, Akcja
  • produkcja: Chiny, Holandia, USA, Bułgaria
  • premiera: 18 sierpnia 2017 (Polska) 10 sierpnia 2017 (świat)
  • boxoffice: $176 557 655
  • budżet: $30 000 000
  • muzyka: Atli Örvarsson
  • zdjęcia: Jules O’Loughlin

 

ZWIASTUN

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *