Jurassic Park – 10 ciekawostek

Jurassic Park (1993)

 

Film okazał się kasowym sukcesem, który umożliwił Spielbergowi nakręcenie “Listy Schindlera”. Studio zgodziło się na realizację “Listy” pod warunkiem, że najpierw nakręci on “Park Jurajski”. Do 1997 roku (premiera “Titanica”) film ten zajmował pierwsze miejsce w rankingu najlepiej zarabiających filmów.

Obraz oprócz gigantycznych zarobków, może pochwalić się uznaniem wśród krytyków. “Park Jurajski” zdobył 3 Oscary za:

  • Najlepsze efekty specjalne
  • Najlepszy dźwięk
  • Najlepszy montaż dźwięku

Oraz 4 Saturny za:

  • Najlepszy film sci-fi
  • Najlepsza reżyseria Steven Spielberg
  • Najlepszy scenariusz David Koepp, Michael Crichton
  • Najlepsze efekty specjalne

Osobiście uważam, że Park Jurajski zasłużył na wszystkie otrzymane nagrody. Efekty specjalne do tej pory się nie zestarzały i w trakcie seansu nie czuje się zażenowania, tak jak to często bywa podczas oglądania nowych filmów. Dobrym przykładem jest “Hobbit” gdzie zrezygnowano z charakteryzacji(no nie do końca 😉 ) i przygotowywania planów filmowych, na rzecz “green screena”, przez co film wygląda “plastikowo”. Gdyby “Hobbit” był przygotowany jak “Władca Pierścieni”… Ale dzisiaj nie o tym 🙂

 

10 ciekawostek, które warto poznać!

1. W książce Michaela Crichtona, autor stwierdza, że to Richard Kiley podkładał głos pod przewodnika parku. Steven Spielberg zatrudnił Kileya, by w filmie to właśnie od podłożył głos pod przewodnika.

2. Studio Uniwersal zakupiło prawa do ekranizacji książki jeszcze 6 miesięcy przed jej ukończeniem. Zapłacili za nie 2 mln $.

3. Oprócz Stevena Spielberga, adaptacją powieści zainteresowani byli tacy reżyserzy jak James Cameron, Richard Donner i Tim Burton. Ciekawe jak wyglądałby ten film w „Burtonowskiej” stylistyce 😉

 

4. Jeszcze zanim zakończono prace nad „Jurassic Park”, Steven Spielberg rozpoczął pracę nad „Listą Schindlera”. Reżyser nie mógł być obecny podczas procesów postprodukcyjnych, na szczęście pomógł mu jego znajomy – George Lucas, który doglądał prac w ostatnim etapie produkcji.

5. Film trwa 127 minut, ale tylko przez 15 minut filmu możemy oglądać ujęcia z dinozaurami.

6. W scenie, w której T-Rex „dostaje się” do Forda Explorera nie było przewidziane, że szklany dach się uszkodzi, przez co krzyk aktorów był naturalny.

7. T-Rex z „Jurassic World”, to ten sam T-Rex, którego mogliśmy oglądać w „Jurassic Park”. Blizny widoczne na jego ciele powstały podczas walki z velociraptorami w pierwszym filmie.

8. Ryk T-Rexa to nic innego jak zmiksowany odgłos wydawany przez małego słonia, tygrysa i aligatora.

9. Podczas jazdy samochodem i słuchania Earth, Wind, and Fire, Steven Spielberg zauważył, że lusterko w samochodzie drga w rytm muzyki. Wykorzystał to i w efekcie możemy zauważyć drgania wody w szklance, w scenie gdy w okolicy przechadza się tyranozaur. Efekt uzyskał poprzez odpowiednie uderzanie w strunę gitarową.


10. Jednym z największych błędów filmu (książki zresztą też) jest sam tytuł. Większość z przedstawionych dinozaurów żyło w kredzie, nie w jurze. Tytuł powinien więc brzmieć „Park kredowy”, nie Jurajski.

1 thought on “Jurassic Park – 10 ciekawostek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *