Ojciec Chrzestny – 10 ciekawostek

Ojciec Chrzestny

Plakat ojciec chrzestny

 

W roku 1972 do kin trafiła pierwsza część “Ojca Chrzestnego”, filmu, który do tej pory uznawany jest za arcydzieło kinematografii. “Ojciec Chrzestny” to opowieść o losach mafijnej rodziny, która nie zgadza się na handel narkotykami, co przyczynia się do rozpoczęcia wielkiej wojny. Obraz Francisa Forda Coppoli oparty jest na bestsellerowej powieści “The Godfather” autorstwa cenionego pisarza, jakim jest Mario Puzo. W filmie oprócz Marlona Brando, występują takie gwiazdy jak Al Pacino, Robert Duvall czy Diane Keaton.

Film zyskał uznanie krytyków zdobywając 3 Oscary, 5 Złotych Globów oraz 17 innych nagród. Oprócz uznania wśród krytyków, “Ojciec Chrzestny” okazał się kasowym sukcesem. Przy budżecie rzędu 6 milionów $, obraz zarobił ponad 240 milionów $, co jest ogromnym sukcesem. W kolejnych latach mogliśmy oglądać 2 kontynuacje i jeden luźno powiązany film na podstawie powieści “Sycylijczyk”. Powstały też gry komputerowe, które zostały całkiem ciepło przyjęte przez fanów trylogii i twórczości Puzo.

Przygotowałem 10 Ciekawostek, które moim zdaniem warto poznać 😉

 

1. Francis Ford Coppola nie był pierwszym wyborem do objęcia posady reżysera. Początkowo film miał wyreżyserować Sergio Leone, który odrzucił propozycję, by zająć się filmem „Dawno temu w Ameryce”.

2. Sylvester Stallone starał się o epizodyczną rolę w filmie, ale jej nie otrzymał. Ciekawe jak Rocky spisałby się w mafijnej rodzinie 🙂

cat godfather

3. Kot, który pojawia się w początkowej scenie, nie był ujęty w scenariuszu. Prawdopodobnie Marlon Brando znalazł na planie błąkającego się kota, wziął go na kolana i tym sposobem pozwolił mu zaistnieć w świecie filmu 

4. Al Pacino był oburzony faktem, że dostał nominację do Oscara za rolę drugoplanową. Sądził, że należy mu się nominacja za rolę pierwszoplanową, ponieważ miał więcej czasu ekranowego niż Brando.

5. Marlon Brando nie był pierwszym wyborem na Don Vita Corleone. Frank Sinatra był jednym z aktorów, który mógł sportretować tę kultową postać.

horse head godfather

6. W scenie, w której John Marley znajduje głowę konia w swoim łóżku, użyto prawdziwej głowy. Zdziwienie Jacka Woltza było prawdziwe 

7. Robert De Niro chciał zagrać Sonny’ego lub Michaela Corleone, ostatecznie nie otrzymał żadnej z tych ról. Gdyby nie ta decyzja, rolę Młodego Vito Corleone otrzymałby ktoś inny.

8. Ojciec Chrzestny zdobył „tylko” 3 Oscary z 11 nominacji. Marlon Brando odmówił przyjęcia nagrody.

9. W „Ojcu Chrzestnym” nie pada słowo „mafia”. Zdecydowano by pozbyć się tego słowa ze scenariusza, by nie utrwalać stereotypu „Włocha jako członka przestępczości zorganizowanej”.

orange godfather

10. Pojawienie się pomarańczy na ekranie zwiastuje śmierć jednej z postaci z filmu.

 

10 thoughts on “Ojciec Chrzestny – 10 ciekawostek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *