Pulp Fiction – Ciekawostki

PULP FICTION

Pulp Fiction to jeden z najlepszych filmów Quentina Tarantino (jak nie najlepszy). Wyprodukowany małym kosztem, nie bez problemów, a jednak stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych dzieł Tarantino. Cytaty z filmu są wszechobecne i każdy fan kina zna choć kilka z nich. Pulp Fiction często uważany jest za film posiadający jedne z najlepszych dialogów w historii kina.

Obraz dostał 66 nominacji z różnych nagród, z czego otrzymał 34 nagrody, z najważniejszych to:

Wygrana:

  • Oscar Najlepszy scenariusz oryginalny
  • Złoty Glob Najlepszy scenariusz
  • BAFTA Najlepszy aktor drugoplanowy Samuel L. Jackson
  • BAFTA Najlepszy scenariusz oryginalny

Przygotowałem dla Was ciekawostki z filmu Pulp Fiction!

1. Inny Vincent

Tarantino specjalnie napisał kilka ról w filmie dla wybranych aktorów (w tym dla Samuela L. Jacksona, Harveya Keitla, Tima Rotha i Amandy Plummer). Tarantino bardzo chciał by to Michael Madsen zagrał Vince’a Vege. Madsen się zgodził, ale na dwa tygodnie przed zakończeniem pisania scenariusza odrzucił rolę by zagrać w Wyatt Earp.
Następnie Tarantino dokonał kontrowersyjnego wyboru i wybrał Johna Travoltę do odegrania Vince’a. John był kojarzony z takich filmów jak Grease, Gorączka sobotniej nocy, czy z serii I kto to mówi?, więc jego wizerunek nie do końca pasował do postaci jaką miał odegrać. Travolta otrzymał mniej niż 150 000$ gaży, ale został nominowany do Oscara za najlepszego aktora.

PULP FICTION

cdn.newsgeekswant.com

2. Bliźniacy

Zapewne wielu z Was wie, że Tarantino lubi łączyć swoich bohaterów pomiędzy swoimi filmami. Gdyby Madsen pozostał w ekipie, to Vince byłby bratem bliźniakiem Mr. Blonde z Wściekłych Psów, bo od dawna wiadomo, że Vince i Blonde to bracia.

3. Młodszy Butch

Butch miał być zdecydowanie młodszą postacią, a rola została zapisana specjalnie dla Matta Dillona. Aktor za długo się zastanawiał, więc Tarantino zmienił skrypt by Bruce Willis mógł odegrać tę postać (Bruce poczuł się urażony, że nie został poproszony o zagranie Vince’a)

Pulp Fiction

dtlon6z3v1kfl.cloudfront.net

4. Oryginalny plakat może być warty fortunę

Na pierwszej serii plakatów Uma Thurman paliła papierosa z paczki Lucky Strike, ale Miramax nie miało licencji by używać tej parki (Lucky Strike groziło nawet pozwami). Miramax zdecydowało się wycofać plakaty i trochę je zmienić. Te, które przetrwały (nie zostały zwrócone) mogą być warte dużo pieniędzy.

Pulp Fiction

abideposters.com

5. SAMUEL L. JACKSON prawie stracił rolę

Mimo, iż Tarantino napisał rolę Jules’a specjalnie dla Samuela L. Jacksona, to Jackson prawie ją stracił po wystąpieniu Paula Calderona. Tarantino był pod takim wrażeniem, że chciał rolę powierzyć Paul’owi. Jackson chciał odzyskać „jego” rolę, więc poleciał do Los Angeles i ponownie wziął udział w kastingu.

Pulp Fiction

kinoafisha.ua

6. Wkład Roberta Rodrigueza

Kiedy Tarantino wcielał się w Jimmi’ego, to ktoś inny musiał stanąć za kamerą. W pracy pomógł mu Robert Rodriguez. Obaj wspólnie połączyli siły w takich projektach jak Od zmierzchu do świtu i Grindhouse.

Pulp Fiction

espngrantland.files.wordpress.com

7. Od tyłu

Scena, w której Mia dostaje zastrzyk adrenaliny była na tyle stresująca, że Tarantino musiał wymyślić jakieś rozwiązanie rozładowania stresu. Igła została „wciśnięta” a następnie Travolta ją wyciągnął, a w post-produkcji scena została „odwrócona” (puszczono ją od tyłu), więc wygląda jakby Vincent naprawdę robił zastrzyk.

Pulp Fiction

i.imgur.com

8. The Frames

Postać Trudi (Bronagh Gallagher) nosi koszulkę zespołu The Frames. Bronagh Gallagher wystąpiła u boku Glena Hansarda (Lider zespołu The Frames) w filmie The Commitments (1991) i obiecała mu, że założy koszulkę z nazwą jego zespołu, jeżeli dostanie rolę w Pulp Fiction.

Pulp Fiction

images.mentalfloss.com

9. Portfel Julesa

Portfel z napisem „Bad Mother Fucker”, który Jules ma w filmie, tak naprawdę należy do Quentina Tarantino. Jest to nawiązanie do piosenki przewodniej z filmu Shaft, gdzie później zagrał Samuel L. Jackson.

Pulp Fiction

shortlist.com

10. Mały budżet, ale…

Pulp Fiction miał budżet w wysokości (zaledwie) 8 000 000$, z czego AŻ 5 000 000 $ zostało przeznaczone na „pensje aktorskie”. Film łącznie zarobił ponad 210 000 000$!

11. Usunięte marzenia

W usuniętej scenie Vincent Vega mówi Mii, że marzy o byciu „pokonanym” przez Emmę Peel z filmu The Avengers (Rewolwer i melonik). W 1998 roku, Uma Thurman wcieliła się w postać Emmy Peel.

Pulp Fiction

l.yimg.com

12. Courtney Love i Kurt Cobain

Courtney Love powiedziała kiedyś, że Quentin Tarantino chciał by ona wraz z Kurtem Cobainem zagrali Lance i Jody. Tarantino zaprzeczał by cokolwiek proponował Kurtowi, twierdzi, że nawet go nie spotkał.

alternativenation.ne

13. Prawdziwy Romans

Daniel Day Lewis był rozważany do roli Vincenta, a Gary Oldman początkowo był faworytem do otrzymania roli Lance (po tym jak zagrał podobną postać w innym filmie, do którego Tarantino napisał scenariusz – True Romance (Prawdziwy romans (1993))

14. Chevelle Malibu

Kabriolet Chevelle Malibu z 1964 roku, którym jeździł Vincet, tak naprawdę należał do Quentina Tarantino. Samochód został skradziony podczas prac nad filmem. W zeszłym roku samochód został odnaleziony, nabywca nie miał pojęcia, że został on skradziony.

i.kinja-img.com

15. Fox Force Five

W filmie Mia mówi, że wystąpiła w „pilocie” serialu Fox Force Five. Jej postać nazywała się Raven McCoy i była nawiązaniem do 3 postać z serii komiksów o X-menach. Imię zostało zaczerpnięte od Raven Darkholme (prawdziwe imię Mystique), McCoy to nazwisko Bestii (Hank McCoy). Mia powiedziała również, że jej postać była wychowana przez grupę cyrkowców – zupełnie jak Kurt Wagner (Nightcrawler). Cała trójka jest niebieska 🙂

16. Teczka Marcellusa Wallace’a

Zagadka co znajduje się w teczce Marcellusa Wallace’a, do dziś nie została rozwiązana. Niektórzy twierdzą, że to złoty garnitur Elvisa z True Romance, inni, że to diamenty z Wściekłych Psów. Najpopularniejsza teoria mówi, że w teczce jest dusza Marcellusa Wallace’a, a plaster na jego głowie sugeruje, że tędy została usunięta dusza. Tak naprawdę plaster został naklejony by zakryć ranę po na głowie Vinga Rhamesa. Początkowo w skrypcie było wspomniane, że w teczce są diamenty, ale Tarantino szybko odrzucił ten pomysł, bo uznał, że jest zbyt podobny to rozwiązania w Wściekłych Psach. Quentin stwierdził, że lepiej nie zdradzać co jest w teczce, by ludzie mogli spekulować i tworzyć własne teorie na ten temat.

Pulp Fiction

i.ytimg.com

Źródła: 1, 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *