Skazani na Shawshank – ciekawostki

Skazani na ShawshankSkazani na Shawshank

Skazani na Shawshank jest dla mnie jednym z najlepszych filmów jakie oglądałem. Frank Darabont, z krótkiego opowiadania stworzył film kompletny. Mogłoby się wydawać, że takie dzieło odniosło też sukces finansowy. Niestety, Skazani na Shawshank początkowo okazali się klapą finansową i twórcy ledwie odzyskali pieniądze jakie włożyli w jego produkcje. Mimo pewnych różnic w stosunku do opowiadania, film okazał się dziełem wybitnym i uwielbianym przez miliony widzów.

Niestety, akademia nie doceniła filmu i pomimo 7 nominacji, Skazani na Shawshank nie otrzymali ani jednego Oscara.

Film został nominowany w takich kategoriach:

  • Najlepszy film Niki Marvin
  • Najlepszy aktor pierwszoplanowy Morgan Freeman
  • Najlepszy scenariusz adaptowany Frank Darabont
  • Najlepsza muzyka oryginalna Thomas Newman
  • Najlepsze zdjęcia Roger Deakins
  • Najlepszy dźwięk Elliot Tyson, Michael Herbick, Robert J. Litt, Willie D. Burton
  • Najlepszy montaż Richard Francis-Bruce

1. 9 godzin gry

Nakręcenie rozmowy Andy’ego i Reda na dziedzińcu więziennym (w trakcie której Red przerzuca piłkę baseballową) zajęło 9 godzin! Morgan Freeman bez skargi przerzucał piłkę przez 9 godzin. Następnego dnia zjawił się na planie z ręką w temblaku.

Skazani na Shawshank

oscars.org

2. Młody Morgan Freeman

Zdjęcia młodego Reda (Morgan Freeman), które dołączone są do dokumentów związanych ze zwolnieniem warunkowy, są tak naprawdę zdjęciami młodszego syna Morgana – Alfonso Freemana.

Skazani na Shawshank

retroent.com

3. Pomocna dłoń

Clancy Brown mówił, że dostał kilka propozycji od prawdziwych strażników więziennych, by pracował z nimi przez jakiś czas, co pozwoliłoby mu na lepsze odwzorowanie postaci Byrona Hadley’a. Clancy odmówił, tłumacząc, że Hadley jest negatywną postacią i nie chciał fałszywie przedstawić prawdziwych strażników.

Skazani na Shawshank

kickassfacts.com

4. Inne oblicze Reda

Clint Eastwood, Harrison Ford, Paul Newman i Robert Redford byli rozważani do zagrania postaci Reda. W oryginale (opowiadaniu Stephena Kinga), Red jest Irlandczykiem w średnim wieku z siwiejącymi rudymi włosami. Frank Darabont od początku chciał obsadzić w tej roli Morgana Freemana, ze względy na jego autorytatywną postawę i głęboki głos. W filmie pozostawili kwestię: „Może to dlatego, że jestem Irlandczykiem” i obrócili to w żart.

5. Improwizacja

Scena, w której Andy Dufresne podkręca głośność muzyki, którą puszcza na głośnikach więziennych, jest jedyną sceną, która nie pojawiła się w opowiadaniu Stephena Kinga. Została „wymyślona” przez Tima Robbinsa.

Skazani na Shawshank

kickassfacts.com

6. Po taniości

Po tym jak “Skazani na Shawshank” zyskali popularność, Ted Turner sprzedał prawa telewizyjne do TNT, jego własnej stacji. Prawa sprzedał po dużo niższej cenie, dzięki czemu film jest tam często puszczany… bo jest to niedrogie 😉

7. Czyje to dłonie?

W pierwszej scenie, w której Andy ładuje rewolwer, na zbliżeniu widzimy ręce Franka Darabonta, a nie Tima Robbinsa. Później w filmie, gdy Andy wyrył swoje imię na ścianie (scena pojawia się dwukrotnie), ponownie są to dłonie Darabonta. Zbliżenia te zostały nakręcone w trakcie postprodukcji, ponieważ reżyser stwierdził, że tylko on będzie w stanie zrobić to, czego oczekuje od takich ujęć.

Skazani na Shawshank

factinate.com

8. Inna wizja

Rob Reiner (Misery) tak bardzo polubił scenariusz napisany przez Darabonta, że chciał kupić do niego prawa za 2,5 mln $, by sam mógł wyreżyserować ten film. Frank początkowo chciał się zgodzić na propozycję, ale stwierdził, że ma szansę na zrobienie czegoś naprawdę wspaniałego, reżyserując ten film. Reiner chciał by Harrison Ford zagrał Read, a Tom Criuse Andy’ego.

9. Pędziwiatr

Frank Darabont napisał scenariusz w 8 tygodni!

10. Inspiracja

Więzienie Shawshank było wzorowane na więzieniu Thomaston, które znajdowało się w Thomaston w stanie Maine. Pierwowzór został zamknięty w 2004 raku ze względu na jego małe rozmiary i zniszczenia.

Skazani na Shawshank

factinate.com

11. Kobieta w filmie

W całym filmie są tylko dwie role kobiece, które wypowiadają jakąś kwestię. Pierwsza to klientka skarżąca się na obsługę Brooksa, a druga to pracownica banku, która pojawia się w scenie po ucieczce Andy’ego.

Skazani na Shawshank

factinate.com

12. Wyrazy wdzięczności

Stephen King sprzedał prawa do opowiadania za 5 000 $. Nigdy nie zrealizował czeku. Kilka lat po premierze filmu, oprawił czek i wysłał go do Franka Darabonta z karteczką: „In case you ever need bail money. Love, Steve.”

Skazani na Shawshank

factinate.com

 

Źródło: 1, 2

1 thought on “Skazani na Shawshank – ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *